Historia

Nazwa SPAM pochodzi od konserwowej mielonki wieprzowej produkowanej przez amerykańską firmę Hormel od lat 30-tych XX wieku. Produkt ten podczas II wojny światowej stał się podstawowym elementem w żywieniu wojsk USA oraz najpopularniejszą konserwą amerykańską.

Słowa SPAM w odniesieniu do komunikatów internetowych prawdopodobnie użyli jako pierwsi gracze tekstowych MUD-ów (gier komputerowych RPG rozgrywanych przez Internet) w latach 80-tych XX wieku. W ten sposób określano wówczas komunikaty bez konkretnej treści, wysyłane przez graczy w celu blokowania serwerów.

Początki spamu

Pierwszy spam został wysłany 1 maja 1978 roku. Jego autorem był Einar Stefferud, który rozesłał około 1000 maili z zaproszeniem na swoje urodziny. Odpowiedzi i komentarze od odbiorców tego zaproszenia zablokowały twarde dyski na jego serwerze.

Pierwszy UCE, czyli spam reklamowy, został wysłany 3 maja 1978 roku. Stanowił on reklamę producenta minikomputerów, będącą zaproszeniem dla użytkowników sieci na prezentację najnowszych produktów firmy Digital Equipment Corporation.

W 1988 roku pojawił się pierwszy spam w Usenecie, czyli ogólnoświatowym systemie grup dyskusyjnych w Internecie. Został on rozesłany do wszystkich grup przez Roba Noha pod tytułem „HELP ME!” i zawierał prośbę o pomoc finansową dla znajomego, którego nie stać było na dalsze studia.

Określenia „spamer” po raz pierwszy w grupach dyskusyjnych użyto w 1993 roku w stosunku do Richarda Depew, który został spamerem wbrew chęciom. Chcąc skonstruować skrypt, dzięki któremu możliwe byłoby automatyczne usuwanie z grup wiadomości, które nie byłyby zgodne z internetową etykietą określonej grupy, stworzył skrypt, który wysłał około 200 przesyłek na adres jednej z grup newsowych. Jej czytelnicy, wśród których było wielu graczy we wspomniane już wcześniej MUD-y, zastosowali określenie „spamer” w stosunku do autora feralnego skryptu.

W roku 1994 amerykańska firma adwokacka rozesłała pierwszy ogromny spam komercyjny. Była to oferta usług w zakresie wypełniania formularzy loterii wizowej, rozesłana do grup dyskusyjnych, a jej autorami byli Laurence Canter oraz Martha Siegel.

Odbiorcy przesyłki zareagowali na tą niechcianą wiadomość w sposób negatywny, odpisując prawnikom i wyrażając oburzenie na ich skrzynki mailowe.

Spamem, który po raz pierwszy w historii Usenetu zablokował jego serwery, był post pod tytułem „Global Alert for All: Jesus is Coming Soon”. Został wysłany przez chorego psychicznie amerykańskiego studenta w dniu 18 stycznia 1994 roku.