Zagrożenia

Spam jest zjawiskiem niezwykle uciążliwym nie tylko z powodu zaśmiecania Internetu. Znaczne nagromadzenie spamu może też spowolnić działanie lub zablokować serwery, a w wielu przypadkach prowadzi to do ogromnych strat finansowych przez osoby lub firmy prowadzące działalność w Internecie.

Spam może też spowodować zablokowanie miejsca na twardych dyskach.

Często zdarza się, że podczas usuwania spamu ze skrzynki poczty elektronicznej niechcący można usunąć również ważną dla odbiorcy wiadomość, która gubi się w nadmiarze niechcianych postów. Zdarza się również, że poprzez przepełnienie skrzynki spamem można utracić cenne wiadomości.

Jednak istnieją również inne zagrożenia spowodowane spamem. Jednym z nich jest ryzyko wprowadzenia wirusów i złośliwych programów do komputerów odbiorców spamu. Wirusy te (typu koń trojański) mogą być wysyłane w celu wydobycia i przesłania spamerowi różnych cennych informacji. Może to być zawartość książki adresowej przydatnej w celu rozsyłania kolejnych spamów, w ten sposób wirus może też wyszukać informacje o koncie bankowym.

Spam często szkodliwy jest dla odbiorców z powodu zawieranych treści – obraźliwych, wulgarnych, pornograficznych, przekraczających granice dobrego smaku lub po prostu naruszających prywatność odbiorców, ich poczucie bezpieczeństwa.

Niechciane wiadomości przesyłane masowo narażają na straty finansowe nie tylko przedsiębiorców internetowych czy osoby zawodowo korzystające z poczty elektronicznej, lecz także zwykłych użytkowników Internetu i operatorów internetowych, którzy ponoszą koszty przeciwdziałania spamowi.

Sposoby spamerów

Metodami najczęściej stosowanymi przez spamerów w celu popełnienia oszustwa lub wyłudzenia są na przykład:

  • spam na wygraną – jest to metoda prosta, bardzo popularna i wbrew pozorom bardzo często skuteczna. Wielu użytkowników Internetu daje się nabrać na wiadomość, że wygrali na przykład dużą sumę pieniędzy lub samochód i wchodzi na podaną stronę, a wówczas instalowany zostaje wirus typu koń trojański, który wyszukuje w komputerze odbiorcy informacji – najczęściej o koncie bankowym
  • phishing, czyli spam na bankowca – stosowany jest w tym samym celu, a polega na podszywaniu się pod bank i wyłudzaniu hasła pod pretekstem np. weryfikacji danych użytkownika, aktualizacji konta lub ustawienia zabezpieczeń
  • spam na spadek lub spam afrykański – informacja o otrzymaniu spadku, w związku z którym należy dokonać opłat notarialnych, operacyjnych lub podatku

Pomysłowość spamerów jest jednak o wiele większa, niestety co szósty internauta odpisuje na wiadomości będące spamem. Dzieje się tak najczęściej, kiedy treść reklamy zawartej w spamie komercyjnym trafia w potrzeby i zainteresowania odbiorcy. Często odpowiadanie na spam spowodowane jest też ciekawością, co stanie się po otwarciu wiadomości czy wejściu na podaną w spamie stronę.